Англия сложи край на прокобата на дузпите срещу Колумбия

Англия - Колумбия

Англия е последният четвъртфиналист на Мондиал 2018. Тимът на Гарет Саутгейт победи Колумбия след изпълнение на дузпи с 4:3. По този начин островитяните сложиха край на прокобата да отпадат след дузпи от финали. Това им се бе случвало три пъти досега. В редовното време също имаше драма – Колумбия изравни в 93-а минута.

Последният осминафинал на Мондиал 2018 отговори на очакванията за здрав сблъсък. И двата отбора започнаха много устремно и бързо първата част. Това обаче доведе до доста грешки и остри сблъсъци. Без Хамес Родргигес южноамериканците започнаха с Лерма, но така те нямаха познатия контрол върху случващото се в средата на терена. Това позволи на англичаните да натиснат, но без особено сериозни положения. Колумбия също трудно стигаше до вратата на Пикфорд и така първата част завърши 0:0.

Кейн с гол за историята

Англия стигна до гол в 57-а минута. Тогава Карлос Санчес свали Кейн в наказателното поле с прийом от ръгбито. Нарушението бе извършено точно пред погледа на съдията, който без колебание посочи бялата точка. След триминутен хаос Кейн стреля от бялата точка и вкара за 0:1. Така той стана първият англичанин, реализирал гол в шест поредни срещи, след Томи Лоутън, направил това през 1939-а.

Колумбия - Англия
Кейн вкарва от бялата точка

Хосе Пекерман отговори с втори нападател – Карлос Бака влезе на мястото на Лерма. Южноамериканците натиснаха, но им липсваше добро последно подаване – отсъствието на Родригес си личеше. Десет минути преди края Урибе замени Карлос Санчес, а Дайър – Али, който имаше късмет, че изкара толкова дълго на терена. Фалкао и Куадрадо имаха шансове да изравнят, но не се възползваха.

Колумбия изравнява в добавеното време

В третата минута на добавеното време Урибе стреля от 25 метра и Пикфорд с усилие изби страховития шут в корнер. От него обаче Колумбия изравни. Мина надскочи Магуайър и заби топката в тревата, тя мина над Трипиър и от напречната греда влезе в мрежата. Голът в 93-а минута бе първият допуснат от Англия на Мондиал в добавеното време. И 99-и гол в историята на финалите в 90-а минута.

Мина е пратил топката към вратата на ‘Англия за 1:1
По-добри атаки за южноамериканците в продълженията

В първите 15 минути от продълженията Колумбия игра по-смело и стигна до няколко половинчати положения. Англичаните пък изглеждаха объркани и твърде пасивни. Освен това смените на Саутгейт не вършеха работа. Дайър бе надбягван с лекота, а Варди бе незабележим. Освен това по нищо не си личеше, че англичаните са почивали девет дни.

Варди все пак показа, че е на терена в 106-а минута. Той бе в засада, но и ударът му бе право в ръцете на Оспина. През второто продължение островитяните се сетиха, че дузпите не са от любимите им варианти и се разтичаха. В 112-а минута Роуз бе изведен отляво, но ударът му мина от грешната страна на гредата. Малко по-късно Дайър бе оставен непокрит след корнер, но ударът му с глава не бе точен.

Дани Роуз бе най-близо до гол в продълженията
Край на английската прокоба при дузпите

Англичаните имаха три отпадания на Мондиал след изпълнение на дузпи. Колумбия за първи път попадна в подобна ситуация.

Фалкао изпълни първата дузпа и реализира с лекота. Кейн със същата лекота направи 1:1. Куадрадо също беше безпощаден и прати топката в горния ъгъл за 2:1. Рашфорд също не сбърка – 2:2. Муриел бе първият, който би леко и технично, но и той вкара – 3:2. След това дойде и първата грешка – Хендерсън би вдясно, но Оспина изби. Урибе отговори с пропуск – шут в напречната греда, а Трипиър спокойно изравни резултата – 3:3. Карлос Бака стреля в центъра на вратата, но Пикфорд спаси. Той стана първият вратар от Дейвид Сиймън насам (1998 срещу Аржентина), спасил дузпа на Мондиал. Така Ерик Дайър можеше да сложи край на прокобата и той го направи – 3:4.

Дайър праща Англия напред

Съперник на Англия на четвъртфинала ще е Швеция. И скандинавците едва ли са особено притеснени от това, което видяха.