Хърватия отива на финал, победи Англия след продължения с 2:1

Хърватия - Англия

Хърватия отива на исторически първи финал на Световно първенство. Това стана факт след обрат над Англия до 2:1. Англичаните откриха в самото начало. После Перишич изравни, за да се стигне до продължения. В тях Манджукич се разписа за 2:1 и класира балканците напред. Във финала ги чака Франция. Това ще е повторение на полуфинала от 1998-а, когато петлите спечелиха, а после взеха и световната титла.

Англия пък стана едва вторият отбор, който води на почивката на полуфинал и не успява да стигне финала на Мондиал. Единственият досега бе Италия през 1990-а. Тогава адзурите имаха аванс срещу Аржентина, но отпаднаха след дузпи.

Пореден гол от статично положение за Англия

Островитяните откриха резултата още в петата минута. Али беше фаулиран от Модрич пред дъгата на наказателното поле. Киърън Трипиър изпълни свободния удар и заби топката в мрежата за 0:1. Това бе първи гол за Бекъм от Бъри в националния тим. И логично, той стана едва вторият англичанин, разписал се на финали директно от свободен удар. Другият, разбира се, е оригиналният Бекъм, направил това през 1998-а и 2006-а. Попадението бе 11-о за тима на Гарет Саутгейт на турнира, като осем от тези 11 са от статични положения. По този начин тимът изравни постижението на Португалия от 1966-а година – също 8 от 11.

Трипиър гол
Трипиър бележи за 0:1

Шокирани от гола, хърватите дълго време не можеха да намерят ритъм в играта си. Все пак малко на мускули те започнаха да притискат съперника си, но англичаните отговаряха с великолепни контри. Точно по този начин Хари Кейн беше изведен в 30-а минута сам срещу Субашич, но не успя да уцели вратата. След това Ребич имаше няколко силни включвания отдясно за балканците, но без желания резултат.

Анте Ребич се измъква от Ашли Йънг
Хърватия напада и изравнява

Второто полувреме започна по същия начин – Хърватия опитваше да напада, Англия чакаше на контри. И въпреки, че тимът на Златко Далич се задържаше по-често в половината на съперника, положения нямаше. Все пак в 68-а минута от нищото балканците изравниха. Врсалько центрира отдясно, а Перишич изпревари Уолкър и прати топката зад Пикфорд за 1:1. Това бе втори гол за офанзивния халф от началото на Мондиал 2018 и общо четвърти за него на финали. Повече има само легендата Давор Шукер – шест.

Перишич вкарва за 1:1

Само две минути по-късно Стоунс сбърка и Перишич се озова сам в наказателното поле отляво, но ударът му се отби в гредата. При добавката Пикфорд спаси слабия шут на Ребич. Хърватите натиснаха здраво обърканите англичани в следващите минути на няколко пъти стигнаха до наказателното поле, но въпреки сериозния хаос не стигнаха до чисто положение.

Лингард се промъква между Ракитич и Брожович

Отговорът на островитяните дойде в 77-а минута. Лингард бе изведен отдясно, но ниският му шут мина покрай гредата.

В 84-а минута преди Перишич се откри нова възможност, но от няколко метра той прати топката над гредата. В крайна сметка редовното време завърши наравно и мачът влезе в продължения.

По едно положение и за двата тима

През първите 15 минути и двата тима имаха по една добра възможност за гол, но резултатът отново остана непроменен. Първо Стоунс можеше да вкара за Англия, но Врсалко изби от голлинията. После дойде моментът на Манджукич – той беше изведен от Перишич, но Пикфорд излезе и спаси.

Манджукич класира хърватите на финал
Манджукич бележи победния гол за Хърватия

Решаващият момент в двубоя дойде в 109-ата минута. Тогава Перишич отново изведе на чиста позиция Марио Манджукич. Този път той овладя топката и с отличен шут хладнокръвно я плъзна под плонжа на Пикфорд за 2:1 в полза на Хърватия. До края англичаните натиснаха, но безуспешно. Така Хърватия стигна финала, а тимът на Гарет Саутгейт ще играе срещу Белгия за третото място.