Франция победи Белгия с 1:0 и е на финал на Мондиала

Франция - Белгия

Франция е първият финалист на Мондиал 2018. Петлите победиха Белгия с 1:0 и ще опитат да спечелят втора световна титла. Единственият гол бе дело на Самюел Юмтити. Той се разписа след ъглов удар, изпълнен от Антоан Гризман. Това е втори пореден голям финал за сините след този на Евро 2016, който обаче бе загубен от Португалия.

Белгия играеше във едва втория си полуфинал в историята след онзи от 1986-а, когато тимът падна от бъдещия шампион Аржентина. Червените дяволи започнаха по-силно през първия половин час и имаха няколко добри положения, но Лорис спаси всичко. Включително отличният шут на Алдерферелд от 12 метра в 22-а минута. В основата на проблемите за петлите бяха очаквано Азар и Де Бройне. Французите действаха по-предпазливо и прибрано и чакаха своя шанс на контратаки. Те имаха една добра – в 38-а минута, когато Павар бе изведе срещу Куртоа, но вратарят спаси.

Юмтити бележи за 1:0
Гол в началото на второто полувреме

Втората част започна по-силно за сините и те успяха да стигнат до ценния гол. Гризман центрира от корнер, а Юмтити надскочи Фелайни, за да вкара с глава за 1:0. Това е втори случай за Франция, в който трима защитници вкарват гол на Мондиал. Предишният бе през златната 1998-а, когато се разписаха Лизаразу, Блан и Тюрам. Гризман пък записа втора асистенция към трите си гола от началото на турнира.

Десет минути преди края Аксел Витцел със страховит шут можеше да изравни, но Лорис изби. После Дидие Дешан извади Жиру и Матюиди и пусна на техните места Нзонзи и Толисо. Така той затвори допълнително пространствата пред наказателното поле.

Последният ход на Роберто Мартинес бе пускането в игра на Миши Батшуай. Франция обаче имаше отличен шанс за направи 2:0 – Гризман бе изведен сам срещу Куртоа, но вратарят спаси.