Хърватия елиминира драматично Дания след дузпи – СНИМКИ

Хърватия - Дания
Героят Субашич спасява втората си дузпа

Хърватия е вторият четвъртфиналист на Мондиал 2018. Балканците се справиха с Дания след 1:1 в редовното време и изпълнение на дузпи, където те триумфираха с 3:2. Хърватите можеха да спечелят и в продълженията, но Каспер Шмайхел спаси дузпа на Модрич. Той извади още две след това, но пък колегата му Даниел Субашич спаси три. Така вече е ясен и първият сблъсък от втората фаза на елиминациите – Русия срещу Хърватия на 7 юли.

Шмайхел спасява дузпата на Модрич в 116-а минута

Два гола в първите четири минути

Двубоят започна с два бързи гола. Още в 57-а секунда скандинавците откриха. Кнудсен изпълни тъч, топката стигна до краката на Дилейни, който я пусна наляво, а Мартин Йоргенсен я прати зад голлинията. Радостта на червения динамит обаче бе кратка. Само две минути по-късно Хърватия изравни. Лошо изчистено центриране попадна в лицето на Кристенсен, топката се озова на десния крак на Манджукич и той вкара отблизо за 1:1. Така този осминафинал стана едва вторият мач в историята на финали с два гола в първите четири минути. Предишният е Нигерия – Аржентина от 2014-а.

Голът за 1:0
Изравнителното попадение

До края на първата част хърватите бяха по-опасни и създадоха няколко възможности за гол, но Каспер Шмайхел опази врата си.

Дания играе по-силно след паузата

След почивката възпитаниците на Здравко Далич изглеждаха притеснени, а и датчаните физически ги надиграха. Червения динамит създаде и шансове за гол, но не успя да стигне до второ попадение. Ситуацията не се промени и в продълженията – Дания бе по-активният тим, а хърватите грешаха.

Модрич пропуска дузпа в 116-а минута

Пред хърватите обаче се откри златен шанс в 116-та минута. Тогава Анте Ребич бе изведен отлично от Модрич и остана сам срещу Шмайхел. Ребич преодоля вратаря, след което бе препънат от Йоргенсен, а реферът Нестор Питана отсъди дузпа. Нервите на Модрич обаче не издържаха и Шмайхел отрази удара му от бялата точка. По този начин равенството се запази и се стигна до изпълнение на дузпи, за да бъде определен победителят.

Много грешки и отлични вратари

Кристиан Ериксен изпълни първата дузпа, но Субашич спаси. Веднага след това Шмайхел отрази удара на Милан Бадель. Последваха по два точни изстрела за двата тима, преди Ласе Шьоне да пропусне за Дания. Шмайхел обаче отново имаше точния отговор и върна тима си в играта със спасяване срещу Пиварич. Пропуските продължиха със слабия удар на Йоргенсен, отразен от Субашич, а след това Иван Ракитич не сбърка и изпрати Хърватия напред.

Това е втори четвъртфинал за балканците след 1998-а. Тогава златното поколение, водено от Шукер и Бобан, завърши на трето място.