Манчестър Сити отказа Базел след 4:0 в първия мач

Taulant Xhaka Raheem Sterling
Базел пробва всичко възможно, но не успя да спре Сити

Манчестър Сити победи Базел с 4:0 като гост и си осигури класиране за четвъртфиналите в Шампионската лига. Сити вкара три гола само за девет минути през първото полувреме, а след почивката добави още един, за да обезсмисли реванша.

До първия гол обаче мачът беше много различен и Базел имаше две възможности да открие резултата. Отборът на Пеп Гуардиола обаче се възползва от статично положение и нещата се обърнаха. В 14-а минута Кевин де Бройне центрира от ъглов удар, а Илкай Гюндоган засече топката за 0:1. В следващата си атака домакините можеха да изравнят, но Елионуси пропусна. В 18-а минута вече беше 0:2. Стърлинг пусна към Бернардо Силва и той се разписа със силен шут. И отново Елионуси беше близо до гол, но ударът му мина покрай гредата. Лидерът в Англия обаче бе безмилостен – и в 23-а минута водеше с 3:0. Агуеро стреля от 21 метра и прати топката в долния ляв ъгъл.

След почивката Сити заигра по-стабилно и държеше Базел по-далеч от вратата си. Гюндоган се разписа за втори път в 53-а минута с може би най-красивия гол от всичките четири. Той получи топката на дъгата на наказателното поле и с много премерен шут я прати нежно в горния десен ъгъл.

Някой вярва ли в чудо?

Аванс от 4:0 като гост и то срещу по-слаб съперник дава отлична възможност на Пеп Гуардиола да даде почивка на някои от звездите си след две седмици. Защото е ясно, че на Базел му трябва не просто чудо, а чудо, съчетано с изключително странни стечения на обстоятелствата. Ако това не се случи, Манчестър Сити ще е на четвъртфинал в Шампионската лига едва за втори път в историята си.